Kobieta poddająca się zabiegowi medycznemu w Łodzi w Salve

Usunięcie drobnych zmian w obrebie gardła

Usuwanie drobnych zmian w obrębie gardła przeważnie wykonywane jest przez chirurga szczękowo-twarzowego, przy czym kwalifikacji do zabiegu udziela zwykle laryngolog. Współcześnie, dzięki rozwojowi medycyny i wykorzystaniu innowacyjnych metod zabiegowych, procedura jest szybka, bezpieczna i skuteczna, a pacjent w jej trakcie nie odczuwa bólu.

 

Na czym polega usuwanie drobnych zmian w obrębie gardła?

Usuwanie drobnych zmian w obrębie gardła rozpoczyna się diagnostyką, na której następuje kwalifikacja do zabiegu. W gabinecie zabiegowym pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu jest on bezbolesny i komfortowy. Następnie chirurg za pomocą dostępnych technik sprawnie usuwa patologiczne zmiany. Największą popularnością cieszą się: laseroterapia (usuwanie zmiany wiązką lasera), elektrochirurgia (usuwanie zmian prądem wysokiej częstotliwości), kriochirurgia (usuwanie zmian ciekłym azotem o temperaturze nawet do -196 stopni C.


Czy usuwanie drobnych zmian w obrębie gardła jest bezpieczne?

Wszystkie powyższe metody słyną z tego, że towarzyszy im natychmiastowe zamknięcie naczyń krwionośnych, dzięki czemu są one praktycznie bezkrwawe. Dodatkowo przyspieszają gojenie się powstałych ranek, w porównaniu do klasycznego wycięcia zmian. Uznaje się je za bezpieczne także w przypadku najmłodszych pacjentów.


Jakie zmiany w obrębie gardła można usunąć?

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność na błonach śluzowych gardła drobnych patologii, np.:

  • zmian w przebiegu leukoplakii;
  • włókniaków;
  • brodawczaków;
  • krwiaków;
  • ropni.

 

Większe zmiany wymagają już tradycyjnego usunięcia chirurgicznego (drogą wycięcia lub łyżeczkowania).