
Usuwanie kłykcin kończystych
Przyczyną kłykcin kończystych odbytu jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego z grupy Papillomavirus. Pacjent zwykle sam zauważa charakterystyczne narośla w okolicy odbytu. Mogą one obejmować różną powierzchnię. Czasem jest to kilka grudek, w krańcowych przypadkach kłykciny zajmują ogromną powierzchnię skóry wokół odbytu. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia jest usuwanie patologicznych zmian za pomocą skalpela, koagulacją, laserem bądź krioterapią.
Wskazania do zabiegu usunięcia kłykcin kończystych
- obecność kłykcin kończystych zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
W celu diagnostyki, skonsultuj się z lekarzem proktologiem.
Jak wygląda zabieg usunięcia kłykcin kończystych odbytu?
Usuwanie kłykcin kończystych odbytu wymaga przeważnie znieczulenia miejscowego, w wyjątkowych przypadkach zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Przebieg czynności medycznych zależy od wybranej przez lekarza i pacjenta metody. Wycięte tkanki muszą być badane histopatologicznie dla oceny ewentualnych zmian nowotworowych. Leczenie chirurgiczne cechuje się najwyższym odsetkiem wyleczeń, wynoszącym 89–100%.
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia kłykcin kończystych?
Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Należy jedynie zadbać o higienę intymną i zabrać ze sobą bieliznę na zmianę. Jeśli stosowane będzie znieczulenie ogólne, lekarz poinstruuje pacjenta odnośnie przygotowań.