
Usuwanie tatuaży
Wiele osób po pewnym czasie decyduje się na usunięcie tatuażu, określając go jako błąd młodości lub po prostu tracąc nim zainteresowanie. Taki zabieg jest jak najbardziej możliwy i przebiega z wykorzystaniem medycznego lasera. Co warto wiedzieć w tym temacie?
Jak wygląda usuwanie tatuaży?
Tradycyjną metodą usuwania tatuażu jest metoda operacyjna, dotycząca jednak wyłącznie małych tatuaży (do 2 cm średnicy). Można je wyciąć, a skórę po prostu zszyć. Znacznie bardziej komfortową i bezpieczną formą dla pacjenta jest jednak użycie lasera. Można przy tym usuwać nawet duże tatuaże.
Metoda laserowego usuwania tatuażu polega na rozbijaniu pigmentu tuszu wiązką lasera nanosekundowego lub pikosekundowego o wysokiej energii, co prowadzi do stopniowego rozjaśniania tatuażu. Promieniowanie wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik tatuażu, powodując ich zniszczenie. Dochodzi do zamknięcia naczyń krwionośnych tak, aby nie doszło krwawienia, z minimalną strefą uszkodzeń termicznych dla sąsiednich tkanek. Aby całkowicie go usunąć, potrzebnych jest kilka lub kilkanaście sesji. Zabieg tego typu przeważnie nie powoduje powikłań, choć czasowo na skórze pojawiają się niewielkie pęcherzyki oparzeniowe wypełnione płynem surowiczym. Nie należy ich wyciskać ani rozdrapywać, znikną samoistnie po zagojeniu się skóry.
Czy każdy tatuaż można usunąć?
Każdy tatuaż da się usunąć laserowo, jednak nie zawsze efekty będą satysfakcjonujące - zwłaszcza w przypadku dużych projektów. Warto także zaznaczyć, że nie każdy posiadacz tatuażu może zdecydować się na jego usunięcie. Podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu są: skłonność do bliznowców, ciąża, hemofilia i inne zaburzenia krzepnięcia krwi, posiadanie rozrusznika serca czy też intensywna opalenizna.