Szansa dla par z problemem niepłodności: Rządowy program TAK dla IN VITRO

21 marca 2024

Polski rząd ogłosił uruchomienie programu dofinansowania in vitro, przeznaczając na ten cel 500 milionów złotych z budżetu państwa. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie osób zmagających się z problemem niepłodności, który dotyczy nawet 17,8% dorosłej populacji według danych WHO. Przyglądamy się z zainteresowaniem nowemu programowi, starając się przekazywać naszym Pacjentom aktualne informacje na temat dofinansowania in vitro.

 

Refundacja in vitro - Start programu oraz kryteria dofinansowania

Program dofinansowania in vitro przez rząd zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2024 roku. Do tego czasu minister zdrowia ma opracować, wdrożyć i rozpocząć realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, przy wsparciu ekspertów medycznych i bioetyków.

Warunki dofinansowania in vitro są opracowywane przez zespół ekspertów Ministerstwa Zdrowia od lutego bieżącego roku, a ogłoszenie ich efektów planowane jest na końcówkę marca. Eksperci mają nadzieję, że refundacją zostanie objęta szeroka grupa Pacjentów. Jakie czynniki będą brane pod uwagę? Kryteria medyczne refundacji in vitro również zostaną ogłoszone oficjalnie pod koniec marca. Pod uwagę zostaną wzięte m.in. wiek, rezerwa jajnikowa oraz historia medyczna danej pary, a warunki będą pokrywały się z ustawą o leczeniu niepłodności z 2015 roku.

 

Co obejmuje program refundacji?

Rządowy program obejmie pełny cykl leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego i prawdopodobnie pokryje większość kosztów leczenia. Dokładne informacje na temat procedur objętych refundacją zostaną ogłoszone po zakończeniu konsultacji z Ministerstwem Zdrowia.

 

Bądź na bieżąco z informacjami o rządowym programie "TAK dla IN VITRO"

Osoby zainteresowane dofinansowaniem in vitro zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza i zostawienia adresu mailowego, na który na bieżąco będziemy przekazywać najważniejsze informacje na temat programu.