
Biopsja tarczycy
Biopsja tarczycy w Łodzi jest zabiegiem diagnostycznym. Dzięki niej możliwe jest pobranie zmienionych chorobowo tkanek i poddanie ich szczegółowej analizie histopatologicznej. Odbywa się to poprzez nakłucie gruczołu tarczowego igłą. Wyniki biopsji tarczycy umożliwiają lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy oraz zaplanowanie i prowadzenie skutecznego leczenia.
Biopsja tarczycy w Łodzi może być:
- cienkoigłowa – wykonywana cienką igłą o średnicy 0,5–0,6 mm,
- gruboigłowa – wykonywana grubszą igłą o średnicy 1,5–3 mm.
Biopsja tarczycy w Łodzi jest badaniem inwazyjnym, ale uznawanym za bezpieczne. Powikłania zdarzają się rzadko. Do najczęstszych należą obrzęk, ból lub krwiak w miejscu wkłucia.
Co wykrywa badanie biopsji tarczycy w Łodzi?
Biopsja tarczycy zarówno cienkoigłowa, jak i gruboigłowa w Łodzi pozwala na wykrycie różnego rodzaju procesów patologicznych w obrębie tego narządu. Zalicza się do nich m.in.:
- raka tarczycy (brodawkowatego, rdzeniastego),
- guzków hiperplastycznych,
- guzków koloidowych,
- stanu zapalnego tarczycy,
- torbieli tarczycy.
W przypadku nowotworu biopsja tarczycy w Łodzi umożliwia określenie jego rodzaju, a także stopnia zaawansowania choroby.
Przeczytaj również: Rak tarczycy - czy jesteś w grupie ryzyka?
Biopsja tarczycy w Łodzi – przebieg
Biopsja tarczycy jest badaniem ambulatoryjnym, co oznacza, że nie wymaga hospitalizacji. Cała procedura trwa około 15 minut. Zabieg jest bezbolesny – jedynie moment wkłucia igły może powodować dyskomfort.
Podczas badania Pacjent znajduje się w pozycji leżącej z odchyloną głową. Lekarz wprowadza igłę w okolicę szyi, aby pobrać fragment podejrzanej tkanki. Odbywa się to pod kontrolą USG. Po zabiegu zakładany jest niewielki opatrunek, aby zatamować ewentualne krwawienie.
Kiedy wykonać badanie biopsji tarczycy w Łodzi?
Wskazaniem do wykonania cienkoigłowej biopsji tarczycy jest wykrycie przynajmniej jednego guzka na gruczole tarczowym w badaniu obrazowym lub palpacyjnym. Wykonuje się ją także przy powiększeniu i tkliwości tego narządu oraz ujawnieniu innych zmian w obrazie USG.
Gruboigłowa biopsja tarczycy jest wskazana, jeżeli biopsja cienkoigłowa nie dała jednoznacznych wyników. O tym, jakie badanie należy wykonać, zawsze decyduje lekarz.
Przeciwwskazania do biopsji tarczycy w Łodzi
W kilku przypadkach wykonanie badania jest niemożliwe. Przeciwwskazania do badania biopsji tarczycy to:
- kaszel,
- zmiany ropne i stany zapalne w miejscu wkłucia,
- skaza krwotoczna.
Przeciwwskazaniem do biopsji tarczycy może być również przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Jednak lekarz może zezwolić na wykonanie badania.
Ile czeka się na wyniki biopsji tarczycy w Salve w Łodzi?
Wyniki biopsji tarczycy w Łodzi zwykle są dostępne po 28 dniach. Po ich otrzymaniu należy zgłosić się na konsultację do endokrynologa w Łodzi.