
USG tarczycy
USG tarczycy
Choroby tarczycy są w dzisiejszych czasach prawdziwą plagą bez względu na wiek czy płeć. Kondycję i wielkość gruczołu tarczycy można szybko, rzetelnie ocenić na podstawie badania USG, które jest kluczowym elementem diagnostyki tego narządu (tuż obok badań hormonalnych). USG jest jednocześnie bezbolesne i nie ma do niego przeciwwskazań.
Wskazania do USG tarczycy
- guzki i wole w obrębie tarczycy;
- powiększenie tarczycy, obwodu szyi lub szyjnych węzłów chłonnych;
- niedoczynność i nadczynność tarczycy;
- choroba Hashimoto;
- choroba Gravesa-Basedowa;
- stany zapalne tarczycy;
- limfadenopatia szyi;
- rak tarczycy i przebyte leczenie onkologiczne;
- objawy wskazujące na zaburzenia gospodarki hormonalnej związanej z hormonami tarczycy oraz nieprawidłowe wyniki badań tych hormonów.
Jak wygląda badanie?
Pacjent leży na plecach, a lekarz aplikuje na przednią powierzchnię jego szyi żel. Następnie przykłada do skóry głowicę ultrasonografu i przesuwa nią, zmieniając kąt jej ustawienia, aby jak najdokładniej ocenić gruczoł tarczycy. Badanie trwa około 10 minut, a wyniki otrzymywane są natychmiast. Lekarz często w trakcie badania opisuje pacjentowi, co widzi.
Jak przygotować się do badania?
Do USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy ubrać bluzkę z większym dekoltem, odsłaniającym całą szyję, a także zrezygnować z biżuterii noszonej w tej okolicy.
Gdzie zrobić badanie?
USG tarczycy można wykonać w każdej pracowni ultrasonograficznej, a także w gabinecie endokrynologicznym wyposażonym w odpowiedni sprzęt.