Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

USG tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych

Gruczoł tarczowy, ślinianki i węzły chłonne to struktury, które z łatwością można zbadać podczas jednego badania USG ze względu na ich lokalizację. W ten sposób analizuje się ich wielkość, dokładne położenie, ewentualną obecność guzków i zwłóknień oraz strukturę. Badanie ultrasonograficzne jest bezbolesne i nie ma do niego żadnych przeciwwskazań. Nadaje się również dla kobiet ciężarnych i małych dzieci.

 

Wskazania do USG tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych

  • podejrzenie chorób tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów lub nieprawidłowych wyników badań krwi;
  • nagłe powiększenie obwodu szyi;
  • wyczuwalne guzki i stwardnienia na szyi lub w okolicy węzłów chłonnych;
  • powiększenie lub bolesność węzłów chłonnych;
  • zaburzenie wydzielania śliny;
  • ból ślinianek, tarczycy lub węzłów chłonnych.

 

Na czym polega USG tarczycy, ślinianek i węzłów chłonnych?

Badanie rozpoczyna się krótkim wywiadem zdrowotnym i oceną wyników wcześniejszych badań, jeśli pacjent je posiada. Następnie pacjent odchyla nieco głowę, a lekarz nakłada na badane części ciała przezroczysty żel. Rozprowadza go za pomocą głowicy USG i w tym momencie przeprowadza badanie. Obraz rzutowany jest na ekran znajdujący się przed lekarzem i pacjentem. Może więc być od razu opisywany. 

 

Jak przygotować się do badania?

Na badanie USG należy zabrać ze sobą wszelką posiadaną już dokumentację medyczną dotyczącą sprawdzanych okolic ciała. Należy również mieć dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Najlepiej ubrać się w bluzkę z większym dekoltem i zrezygnować z zakładania naszyjników, aby maksymalnie odsłonić szyję.