Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

USG węzłów chłonnych (1 okolica)

USG węzłów chłonnych

Wiele osób poszukuje bezpiecznych, nieinwazyjnych i bezbolesnych metod diagnostyki obrazowej. Jedną z nich jest USG, polegające na emitowaniu fal ultradźwiękowych, które przenikają przez ludzkie tkanki, generując obraz widoczny na monitorze przed lekarzem. Metodę można stosować u dzieci czy kobiet ciężarnych. To złoty standard diagnostyki problemów związanych z węzłami chłonnymi.

 

Wskazania do badania

  • bolesność lub zgrubienie na przebiegu węzła chłonnego;
  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • obrzęki limfatyczne;
  • podejrzenie choroby nowotworowej lub przerzutów nowotworowych do węzła chłonnego;
  • zmiana wyglądu skóry nad węzłem chłonnym;
  • podejrzenie niektórych chorób autoimmunologicznych, mononukleozy lub toksoplazmozy.

 

Jak wygląda USG węzłów chłonnych?

Lekarz nanosi na odsłoniętą skórę pacjenta specjalny żel – niezbędny łącznik między głowicą urządzenia, a skórą. Następnie za pomocą nacisku i ruchów głowicy przesuwa nią po ciele, tworząc obraz obserwowanego węzła chłonnego. Integralnym elementem badania USG węzłów chłonnych jest możliwość oceny ich unaczynienia przy wykorzystaniu opcji dopplerowskich. Samo USG trwa do kilku minut.

 

Jak przygotować się do badania?

Do USG węzłów chłonnych nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a wyniki dostępne są natychmiast. Celem rzetelniejszej diagnostyki warto zabrać ze sobą posiadane wyniki wcześniej przeprowadzonych badań. 

 

Gdzie zrobić USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych można zrobić w pracowni ultrasonograficznej lub w gabinecie lekarza posługującego się tą aparaturą. Coraz więcej specjalistów korzysta z możliwości ultrasonografii.