Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

Wizyta urologiczna + USG układu moczowego

Wizyta urologiczna z USG układu moczowego

Problemy urologiczne najczęściej dotyczą nerek, pęcherza moczowego, moczowodów oraz prostaty (u mężczyzn). Kompleksowo przeprowadzona wizyta u urologa jest w stanie wykryć schorzenia układu moczowego nawet we wczesnych ich fazach, co zwiększa rokowania pacjenta. USG układu moczowego jest bezbolesne i nieinwazyjne – można je wykonywać także u dzieci. 

 

Wskazania do badania

  • diagnostyka lub monitorowanie leczenia chorób narządów zaliczanych do układu moczowego (kamica nerkowa, zespół nerczycowy, zapalenie pęcherza moczowego itd.);
  • trudności podczas mikcji (nietrzymanie moczu, parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas mikcji itd.);
  • wodonercze, wodobrzusze;
  • bóle okolicy nerek i dodatni objaw Goldflama;
  • obrzęki kończyn dolnych;
  • choroby prostaty;
  • bóle podbrzusza;
  • choroby przewlekłe, które mogą rzutować na układ moczowy, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze.

 

Jak wygląda wizyta urologiczna z USG układu moczowego?

Wizyta rozpoczyna się zebraniem wywiadu zdrowotnego i rozmową z pacjentem. Następnie lekarz wykonuje USG przez powłoki brzuszne, nanosząc wcześniej na skórę żel. Jeśli to konieczne diagnostykę uzupełnia się o USG transrektalne lub przez pochwę. Wówczas głowica ma postać podłużnej sondy. 

 

Jak się przygotować do wizyty?

USG układu moczowego należy wykonać na czczo lub co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Około 2 godziny przed badaniem zaleca się wypicie 2-3 szklanek wody niegazowanej, aby wypełnić pęcherz moczowy. Warto zabrać ze sobą posiadane wyniki badań, w tym badania krwi.

 

Gdzie udać się na wizytę urologiczną z USG układu moczowego?

Wizyta urologiczna z USG układu moczowego powinna odbyć się u specjalisty korzystającego z aparatury ultrasonograficznej. To rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej placówek medycznych.

 

Informacje o badaniu dla Pacjenta: