
Wizyta urologiczna + USG układu moczowego i nerek
Wizyta urologiczna + USG układu moczowego i nerek
Badanie ultrasonograficzne układu moczowego przeprowadza się jako odrębne badanie lub jako element konsultacji urologicznej. Badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowego i nerek to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych.
Wskazania do wizyty urologicznej i wykonania USG układu moczowego i nerek
Przeprowadzenie badania USG układu moczowego i nerek jest wskazane dla osób:
- z chorobami pęcherza moczowego;
- z chorobami nerek;
- chorujących na nadciśnienie tętnicze;
- mających problemy z częstym i bolesnym oddawaniem moczu;
- z komplikacjami w oddawaniu moczu;
- mających komplikacje z gruczołem krokowym (prostatą) u mężczyzn;
- cierpiących na kamicę nerkową lub pęcherza;
- u których w badaniu moczu wykryto krew lub białko;
- odczuwających bóle okolicy lędźwiowej, nadbrzusza oraz brzucha.
Jak wygląda badanie USG układu moczowego i nerek?
Podczas badania, pacjent zazwyczaj leży na stole badawczym, odsłaniając obszar brzucha lub miednicy, w zależności od obszaru, który ma zostać zbadany. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który pomaga poprawić kontakt między głowicą ultrasonograficzną a skórą oraz umożliwia przewodzenie fal dźwiękowych. Głowica ultrasonograficzna przesuwa się po skórze wzdłuż obszaru badanego, wysyłając fale dźwiękowe, które odbijają się od narządów wewnętrznych i tworzą obraz na monitorze.
Jak przygotować się do USG układu moczowego i nerek?
Decydując się na wykonanie USG narządów jamy brzusznej, zwykle zaleca się przyjąć lekkostrawne posiłki w dniu poprzedzającym badanie, unikając szczególnie pokarmów wzdymających. Co więcej, w celu uzyskania najlepszych rezultatów, zaleca się powstrzymanie od jedzenia na kilka godzin przed planowanym badaniem. Jeśli celem badania jest ocena pęcherza moczowego, ważne jest, aby podczas wizyty pęcherz był dobrze wypełniony (z odczuwalną potrzebą oddania moczu).
Informacje o badaniu dla Pacjenta: