
Akupunktura wizyta pierwszorazowa z zabiegiem
Akupunktura stanowi metodę leczniczą, polegającą na nakłuwaniu wybranych miejsc (punktów) na ciele człowieka, nazywanych punktami akupunktury. Jej początki datowane są na lata 600-400 p.n.e. i pochodzą z Chin. Mimo tego walory i korzyści z akupunktury docenia się również w dzisiejszych czasach na całym świecie. Wykonanie zabiegu wymaga ogromnej wiedzy z zakresu lokalizacji punktów (jest ich aż 649) oraz powiązanych z nimi problemów zdrowotnych.
Wskazania do akupunktury
- migrena i bóle głowy;
- choroby kręgosłupa, w tym przewlekłe zespoły bólowe, dyskopatia, rwa kulszowa;
- bóle nieznanego pochodzenia;
- ciągłe uczucie zimna;
- zaburzenia trawienia;
- bolesne miesiączkowanie i zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
- spadek libido;
- chroniczne zmęczenie, senność, wypalenie zawodowe;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- neuralgie;
- zespół jelita drażliwego;
- choroba lokomocyjna;
- nerwica, stany lękowe, wahania nastroju;
- zaburzenia hormonalne.
Jak wygląda akupunktura?
Po odsłonięciu i oczyszczeniu skóry, specjalista lokalizuje wybrane punkty na ciele pacjenta. Muszą być one zgodne ze zdiagnozowanym problemem zdrowotnym. Następnie za pomocą długich, bardzo cienkich igieł nakłuwa je, aby zmniejszyć ich napięcie i - zgodnie z założeniami metody - poprawić przepływ wewnętrznej energii przez te miejsca. Stymulacja igłami poprawia również miejscowe ukrwienie i dotlenia tkanki, co działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia. Igły pozostawia się w ciele na określony czas.
Jak przygotować się do akupunktury?
Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą problemu zdrowotnego, który ma zostać opracowany za pomocą igieł akupunkturowych. W dniu zabiegu nie należy zakładać na ciało żadnych kosmetyków, np. balsamów czy makijażu).