
Elektrokoagulacja (kilka zmian)
Elektrokoagulacja (diatermia chirurgiczna) jest metodą powszechnie stosowaną w dermatologii. Wykorzystuje się w niej właściwości prądu elektrycznego o dużej częstotliwości i niskim napięciu. Przy jego pomocy dochodzi do podniesienia temperatury w tkankach objętych procesem chorobowym. To powoduje koagulację białka i uszkodzenie nieprawidłowych komórek.
Elektrokoagulacja zmian skórnych jest zabiegiem bezinwazyjnym. Nie wymaga założenia szwów, a uszkodzenie okolicznych tkanek jest minimalne. Dzięki temu rekonwalescencja jest krótka, a Pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych aktywności.
Elektrokoagulacja – jakie zmiany skórne można usunąć?
Wskazania do elektrokoagulacji zmian skórnych to m.in.:
- brodawki wirusowe na dłoniach i stopach,
- kłykciny kończyste,
- brodawki łojotokowe,
- modzele,
- nagniotki,
- włókniaki,
- tłuszczaki,
- kępki żółte,
- prosaki,
- kaszaki,
- naczyniaki gwiaździste,
- przerośnięte gruczoły łojowe,
- przerośnięte gruczoły potowe.
Przy pomocy elektrokoagulacji można także usuwać zbędne owłosienie i rozszerzone naczynka krwionośne.
Jak wygląda elektrokoagulacja zmian skórnych?
Zabieg elektrokoagulacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nie są wymagane szczególne przygotowania. Cała procedura trwa kilkanaście minut.
Na początku skóra jest oczyszczana i znieczulana. Następnie lekarz kieruje igłę do elektrokoagulacji na zmianę chorobową. Emitowany przez urządzenie prąd ścina białko. Może temu towarzyszyć nieprzyjemny zapach.
Przeciwwskazania do elektrokoagulacji zmian skórnych
Chociaż elektrokoagulacja dermatologiczna zmian skórnych jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją przeciwwskazania do stosowania tej metody. Zalicza się do nich:
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- chorobę nowotworową,
- cukrzycę,
- zaburzenia ze strony układu krążenia,
- ciążę,
- rozrusznik serca.
Do zabiegu elektrokoagulacji zmian skórnych kwalifikuje lekarz dermatolog lub chirurg. Jeżeli istnieją przeciwwskazania, zostanie zaproponowana inna metoda leczenia.
Elektrokoagulacja zmian skórnych – efekty
Po zabiegu elektrokoagulacji w miejscu zmiany skórnej powstaje strupek. Po wygojeniu się rany nie pozostają blizny lub są one niewielkie – wszystko zależy od rodzaju i wielkości zmiany. Może pojawić się też niewielka bolesność lub obrzęk, które ustępują samoistnie. Zwykle efekty elektrokoagulacji są widoczne po jednym zabiegu. Usuniętą zmianę skórną można przekazać do badania histopatologicznego.
Zalecenia po elektrokoagulacji zmian skórnych
Po elektrokoagulacji należy:
- przez 14 dni unikać gorących kąpieli i sauny,
- unikać mydła i kosmetyków zawierających alkohol,
- przez 4 tygodnie unikać ekspozycji na światło słoneczne,
- przez 7 dni ograniczyć intensywną aktywność fizyczną.