
Rozdzielenie warg sromowych
Sklejenie warg sromowych mniejszych to częsta dolegliwość u niemowląt dziewczynek. Dotyczy nawet 2% populacji. Przypadłość ta fachowo określana jest mianem synechii. Jest to schorzenie nabyte lub wrodzone. Zwykle pojawia się w pierwszych latach życia. Rzadziej zdarza się u starszych dzieci.
Schorzenie polega na całkowitym lub częściowym złączeniu się warg sromowych mniejszych. Następuje to w linii środkowej i najczęściej postępuje od spoidła tylnego. W jego wyniku niemożliwe jest zobaczenie cewki moczowej i wejścia pochwy. Pozostaje jednak niewielki otwór, przez który spływa mocz. Jest on zlokalizowany bezpośrednio pod łechtaczką.
Główną przyczyną zrośnięcia warg sromowych jest stan zapalny oraz fizjologiczne niskie stężenie estrogenów. Z tego powodu poziom nawilżenia okolic intymnych jest niedostateczny, co sprzyja podrażnieniom, uszkodzeniom i sklejaniu się śluzówki warg sromowych.
Czynniki ryzyka sklejenia warg sromowych to:
- niewłaściwa pielęgnacja niemowląt i dzieci,
- urazy mechaniczne i drażnienie okolic intymnych (np. przez zbyt ciasną pieluszkę),
- rzadkie zmiany pieluszki, przedostanie się stolca do okolic sromu,
- nawracające infekcje układu moczowego, stany zapalne sromu, atopowe zapalenie skóry,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji dziecka.
Synechia może powodować trudności z oddawaniem moczu oraz być przyczyną bólu, pieczenia i świądu sromu często towarzyszącej infekcji dróg moczowych. Dlatego konieczne jest rozdzielenie warg sromowych.
Wskazania do rozdzielenia warg sromowych
W większości przypadków schorzenie jest wykrywane przypadkowo lub towarzyszy zapaleniu sromu. Najczęściej na rozdzielenie warg sromowych dziewczynki są kierowane po rutynowej kontroli pediatrycznej - bilansie zdrowia.
Objawy, które mogą wskazywać na sklejenie warg sromowych to:
- stan zapalny pochwy lub sromu,
- upławy, zaczerwienienie śluzówek, ból, pieczenie, świąd,
- moczenie się po oddaniu moczu,
- zaburzenia w oddawaniu moczu, zarzucanie moczu do pochwy,
- brak możliwości rozchylenia warg sromowych mniejszych, brak wejścia do pochwy.
Rozdzielenie warg sromowych w zależności czy jest to zrost całkowity czy częściowy. Lekarz może zastosować terapię hormonalną lub wykonać zabieg mechanicznego rozdzielania. Decyzja o rodzaju podjętej terapii jest uzależniona od wieku dziecka i stopnia zrostu warg sromowych mniejszych.
Zabieg rozdzielenia warg sromowych przeprowadzany w Salve w Łodzi
Chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych to ręczne rozklejenie złączonych płatów śluzówek. Zabieg jest przeprowadzany wyłącznie przez lekarza ginekologa dziecięcego. Cała procedura jest bezbolesna dla dziecka, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa kilka sekund.
Rozdzielenie warg sromowych – zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu rozdzielenia warg sromowych konieczna jest odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych. Bardzo ważna jest także obserwacja, ponieważ schorzenie może nawracać. Zalecana jest jest kontrola u lekarza ginekologa dziecięcego.