
Fibroscan
Badanie metodą Fibroscan cieszy się rosnącą popularnością wśród pacjentów z rozmaitymi chorobami i patologiami wątroby. Wykorzystuje innowacyjne, pierwsze skonstruowane do tego urządzenie medyczne posiadające wskazanie do mierzenia poziomu sztywności tego narządu. Na czym dokładnie polega badanie, jak się do niego przygotować i co warto o nim wiedzieć?
Co sprawdza badanie Fibroscan w Łodzi?
Badanie Fibroscan to nowoczesna forma elastografii wątroby wykorzystująca technologię ultradźwiękową. W praktyce poszczególne parametry są oznaczane dzięki pomiarowi zjawiska tłumienia tych ultradźwięków i są wyrażane w dB/m (decybel/metr). Wynik opisuje zanikanie sygnału ultradźwięków w zależności od głębokości przenikania fal w badanej wątrobie. Pozwala na rzetelną i szczegółową analizę:
- zwłóknień wątroby;
- sprężystości wątroby i stwardnienia związane z bliznowaceniem;
- zmian tłuszczowych odbiegających od normy;
- stłuszczeń.
Jednocześnie możliwe jest zmierzenie procentowej zawartości powyższych patologii, co pozwala na ustalenie zaawansowania choroby. Badanie pomaga także w wykrywaniu uszkodzeń wątroby, które nie dają żadnych objawów.
Kiedy otrzymasz wyniki Fibroscanu wątroby w Łodzi?
Zdrowe wątroby mogą mieć zmiany tłuszczowe na poziomie do 5%. Wynik poniżej 238 dB/m oznacza, że zmiany tłuszczowe w tym narządzie nie przekraczają norm, jednak wyższe wyniki wymagają dalszej diagnostyki i podjęcia indywidualnie dobranego leczenia. Jeśli chodzi o sprężystość miąższu wątroby, normy z reguły mieszczą się w przedziale 2-7 kPa.
Ciekawostką jest, że umiarkowane zwłóknienia mogą zostać odwrócone odpowiednią terapią, a więc mają szansę na samoistne wchłonięcie się. Właśnie dlatego podkreśla się znaczenie wczesnej diagnostyki. W przypadku badania Fibroscan w Łodzi w Salve wyniki otrzymywane są natychmiast - pacjent nie musi na nie czekać.
Na czym polega badanie metodą Fibroscan w Łodzi?
Fibroscan wątroby w Łodzi jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny. Nie daje żadnych skutków ubocznych, nawet gdy powtarza się je wielokrotnie w krótkim przedziale czasu. Trwa do 15 minut i nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi czy dyskomfortem, dzięki czemu zyskuje rosnącą popularność w klinikach i gabinetach lekarzy hepatologów. Kolejną zaletą jest niski koszt jego wykonania, w związku z czym coraz powszechniej praktykuje się je w systemie ambulatoryjnym. Umożliwia ocenę większego obszaru wątroby w porównaniu z inwazyjną biopsją.
Badanie Fibroscan polega na przyłożeniu specjalnej głowicy urządzenia do przestrzeni międzyżebrowych na wysokości wątroby. W jej wnętrzu znajduje się mechanizm generujący drgania i fale, które rozchodzą się w obrębie wątroby z określoną prędkością, w zależności od konsystencji miąższu tego narządu, a więc głównie stopnia jej włóknienia. Lekarz przesuwa głowicą po ciele, aby ocenić jak największy obszar narządu. Wyniki podaje w tzw. kilopaskalach, a następnie przelicza na stosowaną w biopsji skalę METAVIR.
Czy Fibroscan wątroby w Łodzi w Salve boli?
Fibroscan w Łodzi jest całkowicie bezbolesny, nie wymaga przerywania ciągłości powłok skórnych, w tym pobierania krwi. W jego trakcie pacjent może odczuwać jedynie delikatny nacisk głowicy i wibracje, co z całą pewnością nie jest niekomfortowe. Dlatego taka diagnostyka wykonywana jest we wszystkich grupach wiekowych.
Jakie są wskazania do badania metodą Fibroscan w Łodzi?
Istnieje wiele wskazań do wykonania omawianego badania. Najczęściej są nimi podejrzenie (diagnostyka) i monitorowanie leczenia chorób przebiegających ze stłuszczeniami i zwłóknieniami wątroby, a więc:
- zespół metaboliczny;
- niewydolność wątroby;
- marskość wątroby;
- ostre i przewlekłe zapalenie wątroby;
- nowotwór wątroby;
- choroba cholestatyczna;
- przewlekłe zakażenie HCV lub HBV;
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby;
- alkoholowe i toksyczne uszkodzenie wątroby;
- niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby.
- i inne.
Na badanie zazwyczaj kieruje lekarz hepatolog, choć może to być inny specjalista, który objął opieką danego pacjenta. Warto bowiem wiedzieć, że patologiczne zmiany w wątrobie mogą pojawić się również w przebiegu chorób niezwiązanych bezpośrednio z tym narządem, a więc np. przy niewydolności mięśnia sercowego, otyłości, schorzeń dróg żółciowych lub cukrzycy.
Objawy chorej wątroby a Fibroscan w Łodzi
Bardzo często choroby wątroby przebiegają bezobjawowo lub objawy nie są wyraźnie zaznaczone, przez co pacjenci je bagatelizują. Ich pojawienie się powinno być jednak wskazaniem do wizyty u lekarza, który zleci badania krwi oraz USG jamy brzusznej, a w razie konieczności skieruje pacjenta do lekarza hepatologa w Łodzi. Wykona on bardziej szczegółowe badania, w tym Fibroscan wątroby w Łodzi.
Dolegliwościami mogącymi wskazywać na toczące się choroby wątroby są: osłabienie, zmęczenie, nudności, wymioty, żółte zabarwienie skóry i oczu, zaburzenia krzepnięcia krwi (gorsze gojenie się ran i uszkodzeń tkankowych), wybroczyny na skórze oraz hipoglikemia. Typowe bywa też podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. W bardziej zaawansowanych przypadkach do obrazu klinicznego może dołączyć wodobrzusze (powiększenie obwodu brzucha wskutek nagromadzenia się płynów w tej okolicy) oraz opuchnięcie rąk i nóg.
Warto zaznaczyć, że do rozwoju chorób wątroby w dużej mierze przyczynia się współczesny tryb życia, zwłaszcza złe nawyki żywieniowe czy używki. Dbając o siebie, można wyraźnie obniżać, a nawet eliminować czynniki ryzyka, chroniąc swoją wątrobę.
Jakie są przeciwwskazania do badania Fibroscan w Łodzi?
Badanie Fibroscan jest w pełni bezpieczne, a jego nieinwazyjność czyni je niezwykle uniwersalnym. Z tego względu nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Technika ta znajduje zastosowanie u dzieci, seniorów, kobiet ciężarnych czy pacjentów przewlekle chorych.
Jak się przygotować do Fibroscanu w Łodzi?
Aby wyniki były jak najbardziej wiarygodne, na badanie najlepiej przyjść na czczo, czyli z samego rana. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej 6 godzin przed planowaną diagnostyką. W dniu badania należy zabrać ze sobą do placówki posiadaną dokumentację medyczną, a więc np. wypisy ze szpitala czy wyniki innych badań obrazowych i laboratoryjnych (zwłaszcza panel wątrobowy, którego istotnym parametrem jest ALAT). Przed badaniem Fibroscan nie należy pić alkoholu i stosować używek. Leki przyjmowane na stałe można zażyć normalnie, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Przeczytaj również: Czym są próby wątrobowe?